Od słów do czynów

O to, czym jest coaching i kto może skorzystać z pomocy coacha, pytamy Aleksandrę Holewę, coacha i trenera biznesu.

Tomasz Adamiec: Co to jest coaching?

Aleksandra HolewaCoaching jest procesem, który uświadamia ludziom drzemiący w nich potencjał. Pomaga wyznaczyć sobie cele i opracować sposób ich realizacji. To, co wyróżnia coaching to skupienie się na możliwościach i sposobach, nie na przeszkodach. W skrócie: przestajemy mówić, co byśmy chcieli zrobić i zaczynamy to robić! Coaching to specyficzna metoda pracy. Coach nie narzuca rozwiązań, nie przychodzi z gotową radą. Jego zadaniem jest kierowanie całym procesem, aby osoba coachowana sama doszła do rozwiązania problemu. Dlatego właśnie coaching jest tak skuteczny – jest bardziej pomaganiem w uczeniu niż nauczaniem.

Jak wygląda proces coachingowy?

Na proces coachingowy składają się sesje coachingowe i zazwyczaj tygodniowy czas realizacji zadań między sesjami. Sesja coachingowa trwa kilkadziesiąt minut i odbywa się w formie rozmowy i różnych ćwiczeń. Istotnym elementem każdej sesji jest wypracowanie planu działań, do wykonania po sesji. To właśnie określone i zaplanowane działanie pozwala osobie coachowanej odzyskać kontrolę nad sobą i swoim życiem.

Jak zostać coachem i czy każdy może nim być?

Czy każdy może być coachem? I tak i nie. W Polsce funkcjonują szkoły coachingu, jest również wiele ofert firm szkoleniowych oferujących programy szkoleniowe mające na celu rozwinięcie umiejętności coachingowych. Ukończenie kursu bądź szkoły dla coachów jest jednym z elementów, by stać się coachem, lecz nie jest to warunek jedyny.

Niezmiernie ważne są także cechy osobowościowe, na które składają się m. in.: bezwarunkowe przyjęcie wolne od ocen i osądów, wyzbycie się chęci „naprawiania kogoś”, empatia, samoświadomość, aktywne słuchanie, umiejętne zadawanie pytań, a także umiejętność zbudowania relacji opartej na szacunku i zaufaniu.

Czym coaching różni się od terapii?

Tradycyjna psychoterapia jest zazwyczaj mocno zorientowana na przeszłość i na problem, podczas gdy coaching skupia się na przyszłości i na celu. Coach nie sugeruje żadnych rozwiązań, jedynie pomaga do nich dotrzeć.

Co ważne, coaching skierowany jest do ludzi zdrowych i nie nadaje się do leczenia poważnych zaburzeń psychicznych. Zdarza się, że ktoś w toku procesu coachingowego dochodzi do wniosku, że potrzebuje skorzystać z usług psychoterapeuty, umieszczając to zadanie w swoim planie działania, choć wcześniej nawet by o tym nie pomyślał.

W jakich sprawach ludzie najczęściej zgłaszają się po pomoc?

Coach pomaga osiągać cele w dowolnych dziedzinach życia i wspiera rozwój człowieka, lecz to klient wyznacza sobie cel. By skorzystać z coachingu trzeba spełnić jeden jedyny, ale za to konieczny warunek: trzeba chcieć zmian na lepsze w swoim życiu. Tematy sesji coachingowych określane są zwykle przez mniej lub bardziej skonkretyzowany cel, np. chcę… wejść w związek, zmienić pracę, zwiększyć moje dochody, nie odkładać decyzji, lepiej współpracować z ludźmi w pracy, nauczyć się odnosić spokojniej do moich bliskich, mieć większą satysfakcję z mojej pracy zawodowej, zmienić coś w moim życiu … ale od dłuższego czasu brakuje mi motywacji. Coach pomaga zamienić marzenia na cele, a cele na plany. Kiedy mamy plan, pozostaje tylko go zrealizować.

Dodaj komentarz