Jak coaching narzędziowy wspiera szefa?

Znacie ten stan, w którym ludzie zaczynają zachowywać się stereotypowo i nie potrafią zmienić swojego zachowania, nawet jeśli nie osiągają złożonego celu?

W pewnych trudnych emocjonalnie sytuacjach pojawia się tendencja do powtarzalnych zachowań, nie zawsze dobrych, często nie przynoszących korzyści, a czasami nawet dla nas szkodliwych.

Coaching narzędziowy polega na poszerzaniu arsenału możliwych zachowań podopiecznego oraz na treningu i wdrożeniu nowych umiejętności. Istotą coachingu narzędziowego jest zatem znalezienie i zastosowanie nowego zachowania, będącego realnym sposobem poradzenia sobie z trudną sytuacją.

W jaki sposób?

Poprzez wypracowanie nowych zachowań i wypowiedzi w trudnych sytuacjach, oraz przygotowanie podwładnego do ich zastosowania. Innymi słowy coaching dostarcza praktycznych narzędzi, do zastosowania w praktyce.

Jest jeszcze jedno ważne pytanie …

Dlaczego w kryzysowych sytuacjach trzymamy się swoich stereotypowych zachowań, pomimo iż nie przynoszą nam korzyści?

 

Jest kilka powodów:

– Po pierwsze, wynika to z bardzo silnego i starego mechanizmu „uciekaj albo walcz”.

– Po drugie, sposób radzenia sobie z trudną i zagrażającą sytuacją kiedyś w przeszłości przyniósł pożądany skutek, nasz mądry mózg to zarejestrował i teraz namawia nas do powtórzenia tego zachowania.

– Po trzecie boimy się nowego, bo nieznane jest zagrożeniem. Boimy się, że nasza sytuacja się pogorszy, a nieznane uruchamia nasze czarne projekcie.

Trudną sytuacją najlepiej zarządza ten człowiek, który ma do dyspozycji więcej możliwych przygotowanych, a nawet przećwiczonych nowych zachowań.

Inaczej mówiąc trening nowego zachowania i użycie nowego narzędzia mogą doprowadzić do prawdziwej zmiany.

Coaching narzędziowy odpowiada na pytanie: Co i jak zrobić, aby poprawić swoje funkcjonowanie?

Inspiracją do wpisu jest moja praca jak również książka „Coaching narzędziowy. Psychologia szefa” W. Haman, J. Gut, Helion 2015

IMG_1529

Możliwość komentowania jest wyłączona.