„Zadbaj o siebie i wytrwale wypatruj tego, co dla ciebie korzystne w organizacji, w której pracujesz” – Przywództwo. Mity i prawda -Jeffrey Pfeffer

Kiedy włożysz kurczaka do klatki z pytonem, (..) wiadomo, co się stanie. Pytona nie interesuje wielkość kurczaka – czy czasem nie jest za mały, żeby warto było się trudzić – ani czy jest ekologiczny, ile ma mięsa ani jakiej jest rasy. Pytony jedzą kurczaki.”

Książka „Przywództwo. Mity i prawda” (Pfeffer) ma prowokujący charakter, dużo w niej prywatnych opinii autora, niemniej jest cały ogrom prezentowanych faktów. Książka ta moim zdaniem, nie ma na celu gloryfikacji nieuczciwości czy egoizmu liderów.  To bardziej raport ukazujący rzeczywistość́ rynku pracy. Autor jak podejrzewam, nie zrobił tego po to, by tą rzeczywistość promować́, lecz by pomóc się̨ w niej odnaleźć́ dzisiejszym i przyszłym przywódcom. A może także warto dodać́, by uświadomić konieczność zmiany… ?

„Stań się bystrym i obiektywnym obserwatorem i na tyle, na ile to możliwe, wyeliminuj ze swoich obserwacji nadzieje i oczekiwania. Każdy musi odnajdywać drogę w rozmaitych organizacjach, z których każda ma swojego lidera i kulturę. Z pewnością będzie dla ciebie korzystne zwracanie uwagi na to, co rzeczywiście widzisz, a nie na to, co liderzy mówią, i wspaniałe wartości, które głoszą.”

 „Mówiąc krótko, nie ma łatwych wyborów, a na roztropność składa się umiejętność rozpoznania (…) trudnych decyzji, które trzeba podjąć, i wybrania mniejszego zła jako tego, co najlepsze”

 

Cytaty Z książki: Jeffrey Pfeffer. „Przywództwo. Mity i prawda”.

Polecam tę lekturę !

 

okładka

Możliwość komentowania jest wyłączona.