Sprawdzian „złotej godziny” – dla Liderów.

Skuteczny Lider powinien szukać takiego zestawu zadań, który nie będzie marnotrawstwem jego czasu i na dodatek będą to zadania, które tylko on może wykonać.

Stare porzekadło mówiące o tym, by pracować mądrzej, a nie ciężej chyba nigdy nie było bardziej prawdziwe, niż dzisiaj, przy tak zmiennym otoczeniu rynkowym.

Czas Lidera musi być wykorzystany przede wszystkim na zadania , które najbardziej korzystają z wartości jaką wnosi lider, zgodnie z zasadą: 20 % wysiłku generuje 80 % korzyści. Tylko jak zidentyfikować i zwiększyć te 20 % ..?

W zasadzie istnieją trzy potencjalne możliwości. Jako lider możesz się pozbyć zadań nieistotnych, delegować je innym lub być nimi przytłoczony.  

To,  co jest bardzo prawdopodobne, to  sytuacja, że jeśli nie wybierzesz opcji pierwszej lub drugiej, opcja trzecia wybierze Cię sama!

Pomimo, iż  zadania związane z przywództwem różnią się w zależności od specyfiki branży, to wyróżnia się 5 ważnych/głównych zadań Lidera:

1.Zarządzanie samym sobą

2.Wizja-rynek-cel

3.Zarządzanie kluczowymi relacjami

4.Organizacyjne dopasowanie

5.Kluczowe systemy i zasoby

A jak to wygląda w twojej sytuacji ?

Malcolm Graveling jest autorem sposobu, który nazywa sprawdzianem – Złotej Godziny.

Zapytaj siebie: Gdybyś miał dodatkową jedną godzinę dziennie, w jaki sposób byś ją spędzał?

Po odpowiedzeniu sobie na to pytanie, upewnij się, że robisz to, przez pierwszą godzinę każdego dnia…

Natomiast Stephen Covey, sugeruje by zapytać samego siebie: Jaką jedną rzecz mogę robić w swoim życiu osobistym i zawodowym, która gdybyś robił to regularnie, spowodowałaby bardzo pozytywna zmianę w twoim życiu’?

Gdy już odpowiesz na to pytanie , upewnij się, że znajdujesz na to czas…

Podsumowując, odkrycie 20% najbardziej efektywnych działań i przeznaczenie na nie odpowiedniej ilości czasu,  jest podstawą, pierwszym krokiem w organizacji pracy lidera –  jakby to powiedział  Covey, nie wkładaj swoich kamieni do mojego słoika, lub w przypadku Blancharda – zabierz sobie swoją małpę : )

Zupełnie odrębną kwestią  jest wprowadzenie tych kluczowych 20% działań do codziennej praktyki.

Wykorzystane źródło: „Przywództwo Alfa”, A. Deering, R. Dilts, J. Russell.

Dodaj komentarz